Hálószobai titkok

Rövid összefoglalónkban szeretnénk Önnek segítséget nyújtani a megfelelő fekhely kiválasztásában.  Természetesen nem utolsó szempont az ágykeret, de ez csak másodlagos tényező lehet, mert a jó alvás alapvető feltétele ugyanis elsősorban a megfelelő ágymatrac.

220 000 órát töltünk ágyban, ami körülbelül 25 évnek, életünk egyharmadának felel meg. Olyannak, aki éjszaka rosszul alszik, alváshiánnyal küszködik, testmozgása rendszerint lassú és esetlen, izmai befeszülnek, látása tompa, szemeit behunyja. Ez megismerő tevékenységeinek - mind például az emlékezés, tanulás, megértés és egyéb - rovására megy.

Az a feltételezés, hogy mindenkinek ugyanannyit kell aludnia, ugyanúgy nem helytálló, mint ahogy az sem, hogy mindenkinek ugyanannyit kell ennie. Úgy tűnik, alvási igényünkről szóló információink egyedileg vannak kódolva. Illetve csecsemőkorunktól felnőttkorunkig tartó fejlődésünk is befolyásolja alvásigényünket.

Általánosságban:

A kutatás azt is kimutatta, hogy a nők többet alszanak, mint a férfiak, valamint azt, hogy az időseknek (60 év felett) kevesebb alvásra van szükségük, mint a fiataloknak.

Az optimális hálószoba 15-22 ◦C-os hőmérsékletű és 40-60%-os páratartalmú. E feltételektől való eltérés az izzadás miatt hideg vagy melegérzetet okoz. Minden ilyen változó állandó forgolódáshoz vezet és zavarja a nyugodt alvást.

Alvás közben a test közel fél liter folyadékot veszít, melynek kétharmadát a matrac és a levegő szívja fel. Az ágy közelében felgyülemlő nedvesség és hő az alvás minőségére ellentétes hatással van.

Alvás közben a testnek és gerincnek megfelelő támaszra van szüksége. Ha olyan felületen alszunk, mely nem biztosítja a gerinc "S" alakú görbületének megtartását, hátfájásunk lesz és alvászavarral fogunk küszködni.

Alvásrendszer-zavarok:

Ezt olyan változók kombinációja okozza, mint a matrac, a fekvőfelület és a párna. Ezek bármilyen zavara elég ahhoz, hogy az alvásrendszerben zavart okozzon. Mint már korábban megjegyeztük, az emberi test egy éjszaka 40-60-szor változtatja helyzetét. Ezért mindenkinek olyan matracra lenne szüksége, ahol felébredés nélkül mozoghat.

Az alvásrendszert három összetevő alkotja:

A matrac az alvásrendszer lelke

Az ágykeret lapja hatással van arra, hogy a matrac hogyan reagál az alvó személy mozgására.

A matrac a nyakfelületig támasztja a testet és gerincet. A gerinc nyaki szakaszának támasztását csupán párnával érhetjük el.

A matracnak általában a test, de különösképpen a gerinc számára jó és korrekt támaszt kell biztosítania oly módon, hogy az alvó személy izomrendszere a testet erőkifejtés nélkül a legtermészetesebb és legkényelmesebb helyzetében stabilizálhassa. Nem túlzás azt kijelenteni, hogy az alvás minőségének domináns tényezője a matrac. A jó matrac és a megfelelő alvásrendszer megalapozása nélkül nincs jó alvás, mely nélkül nincs normális "élet".

Hogyan határozhatjuk meg a matrac minőségét?


A minőség meghatározása szubjektívnek tűnik, mivel az egyes emberek preferenciái és elgondolásai eltérőek. E hézag minimalizálása, a vevőnek megfelelő matrac kínálása, a matrac minőségének vizsgálata és összehasonlítása céljából számos kritériumot határoztak meg, a matrac kívánatos jellemzőinek tisztázására és a matrac minőségének meghatározása végett egy skála létrehozása céljából.

Mi az elégséges támasz?


Egyszerűen a fej iránya által tudjuk, hogy a pihenő személy testének megfelelő támasztásával foglalkozunk.

Hogyan érjük el?


Annak ellenére, hogy valamennyiünk testének különböző az alakja és a súlya, valamennyi testnek vannak közös jellemzői:

- testsúly eloszlása
- csípő és vállak tipikus hajlása

A test körvonalaihoz igazított matrac lehetővé teszi, hogy az izmok teljesen elernyedjenek és ezáltal lehetséges legyen a teljes fizikai pihenés. Az ideális/optimális matrac a test középső harmadának járulékos támaszt biztosít.

A "támasztóközponttal" rendelkező matrac biztosít egyedül a test körvonalainak és a súlyeloszlásnak megfelelő támaszt.


Komfort


Matracon aludni kényelmes. De csak jó matracon, amely rugalmas és képes idomulni a test körvonalaihoz. A test és a matrac közötti érintkezés akkora felületen történik, hogy az érintkezési pontokon lecsökkenti a nyomást és kellemes, kényelmes érzetet kelt.


Milyen tényezők befolyásolják a komfortérzetet?

A rugók rugalmasak. A nyomásra összehúzódással vagy kinyúlással reagálnak, majd visszaállnak normális állapotukba. E jellemző által lesz a rugó a matrac fontos és fő tényezőjévé, mivel a matracnak hasonlóképpen kell reagálnia: nyomás hatására benyomódik (amikor az ember lefekszik) és ezáltal támaszt biztosít a testnek és visszaáll eredeti állapotába, amikor a nyomás megszűnik.

A párnás rétegek poliuretán hab, latex, akril és más hasonló anyagú rétegekből áll. Néhány réteget a matractól elkülönítve varrnak, míg más rétegeket a rugók közé ékelnek be. A párnás rétegek száma modellenként változó. A párnás rétegek hozzájárulnak a matrac felett a súlyeloszláshoz. Hasonlóképpen finomabbá teszik a test és matrac közti érintkezést és komfortérzetet biztosítanak.

E kritérium tárgya a matracnak a hálószobában uralkodó hőmérséklethez és páratartalomhoz való alkalmazkodása. Komfortérzetünk nagyban függ a klímától, különösen a lefekvéskori klímától. A meleg és száraz körülmények kellemesek. Annak érdekében, hogy ne váljon hő vagy hidegközponttá, a matracnak vezetnie kell a nedvességet és fenn kell tartania a hőegyensúlyt. A matracnak biztosítania kell a légcserét, hogy a testmozgással kiáramló nedvesség elillanjon, anélkül hogy hőveszteséget okozna. Alváskor a test izzadással közel fél liter folyadékot bocsát ki. E mennyiség kétharmadát a matrac szívja fel. Egy dupla matrac élettartama alatt 1260 liter, azaz 30 fürdőkádnyi folyadéknak van kitéve! Ezért a matracnak képesnek kell lennie a folyadék felszívására, hogy megelőzze a matrac felületének nedvesedését. Járulékos tényező a klímához való alkalmazkodásra ható fedőréteg. A szövetréteggel rendelkező matracot egy fedőréteg borítja. A jó minőségű szőtt szövet lehetővé teszi a levegőnek és nedvességnek a szöveten keresztül történő áramlását. A műszálas szövet azonban a levegőt felmelegíti, ezáltal fokozott izzadást és a megfelelő alvást zavaró jelentős folyadékmennyiség felhalmozódását okozza.

Egy tartós matrac jellemzőit hosszú időre megőrzi. Minél tovább használható a matrac tulajdonságainak romlása nélkül, annál tartósabbnak tekinthető. A vevők a matracot hosszú távú beruházásnak tekintik és a gyártók 8-10 éves élettartamról beszélnek. Ezért fontos, hogy a matracok tulajdonságaikat ezen időtartam alatt meg is őrizzék.

Személyes magasság  + 20 cm = minimális ágyhossz.

Milyen tényezők befolyásolják a matrac tartósságát?

A rugó típusa és az acélhuzalok minősége határozza meg az egyedi támasztóegység minőségét. A rugórendszer egyedi egységekből áll, melyek élettartamát támasztóképességük és élettartamuk alatti komfort jellemzőik határozzák meg.

Egyedi rugók összekötésével egy rugórendszert alkotunk. Az olyan rendszer, melynek rugói lazák vagy nem kapcsolódnak megfelelően a széleknél, kihat a matrac minőségére. A "minőségi matrac" kifejezés logikai háttere egy egyetlen egységként működő rugórendszeren alapul.

Terhelési és szakítási ellenállás


Ezt két tényezővel fejezzük ki:

- Az alvó személy és a szövet fedőréteg közötti külső kopás
- Rugók és habrétegek közötti belső kopás.

A terhelés minimalizálását minőségi fedőszövet használatával érjük el. A belső kopás minimalizálását a rugók és a habrétegek közé helyezett belső szigetelőréteggel érjük el és ezáltal megszüntetjük köztük a terhelést.

Párnázás és fedőanyagok


A rugórendszert kárpitréteg fedi, mely elválasztja a fedőszövetet a rugóktól és védi a kopástól. A párnás anyagok, így a hab és az akril biztosítja a komfortot anélkül, hogy kihatna a támasztásra és ezáltal hozzájárul a matrac tartósságához. A párnás rétegek fedőszövettel összevarrt habanyag-lapokból állnak.